Siil uuris kuuske

Täna oli jälle lumine. Tallinnas oli lumi selline märg ja pruun ja mitte üldse jõulilik. Mulle avanes eriti kole vaatepilt, kui üks enesekeskne autojuht läbi suure lörtsihunniku kihutas ja ülekäiguraja ääres rohelist tuld ootavad inimesed külma lögaga üle kallas. Õnneks natuke hiljem nägin mingitsorti veoautot, mille lastiks oli horisontaalsesse asendisse keeratud suur suur kuusepuu. Seesama, mis tallinlastele jõuluajal alati rõõmu pakub ja täna raekoja platsile üles pandi.

Jõulukuuse tuppa toomine on meeldiv traditsioon, kuid enamus inimesi ei mõtle, miks seda tehakse ja kuidas see alguse sai. Siil on ikka uudishimulik ja tahtis kuuske natuke lähemalt uurida. Nagu arvata võis on traditsiooni taga pikk ajalugu, milles minu üllatuseks on eestlastel üsna suur roll mängida. Internetiallikate väitel ulatuvad jõulupuu püstitamise juured 15. sajandi Liivimaale ja 16. sajandi Põhja-Saksamaale. Ajaloolistest dokumentides on märgitud juba 1441. aastat, mil Mustpeade ordu püstitas jõulukuuse. Pühade lõpus asetati kuusk Raekoja platsile, kus see põletati. Kuigi tähistati kristlikku püha lõhnab kogu kuuse ümber tantsimine ja selle põletamine minu jaoks veidi paganliku Taarausu järgi. Olen alati arvanud, et tegelikult ei ole siiamaani eestlasest metslast välja saadud. Veidi süvenendumalt erinevaid tekste uurides selgub, et ammu enne kristluse levikut on erinevate maade “paganad” talvisel pööripäeval toonud tuppa igihaljaid oksi.

Edasi populariseerus kuusk vaikselt mööda Euroopat, jõudes Hollandisse, Prantsusmaa aadlike kodudesse ja Inglismaa kuningakotta. Alles 1870. aastal oli jõulukuuse püstitamine ja ehtimine saanud tavaks Ameerika kodudes.

Kui jutust jääb mulje, et eestlased leiutasid jõulukuuse, siis ega see ilmselt tõsi ei ole. Kuigi oleks tore mõelda, et leidsime Eesti Nokia juba kuus sajandit tagasi. Kahjuks ei ole ajalugu kunagi üheselt tõlgendatav, vaid pigem jutustaja tõde. Aga kindel on see, et siin on seda traditsiooni tuntud juba sajandeid varem kui mujal Läänes.

Tooge ikka siis kuusk tuppa! Ja kes ei tea, siis esivanemate traditsiooni järgi tehakse seda Toomapäeval, 21. detsembril, peale tubade korralikku puhatamist.

-Mammu-

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s