Vabariigi aastapäev a la Carte

Elusiilid, kelle vanus lubas osaleda Laulvas revolutsioonis, mäletavad vanaema jutte esimese vabariigi aegsetest vabariigi aastapäeva pidudest ja igatsusest nende järele. Samuti on ikka veel värskelt meeles unistus “kui kunagi on Eesti riik”, küll siis alles tähistaks. Aga väga ei tähistata. Meie “ärkamine” toimus 3 aastat tagasi-vabariigi 91. sünnipäeval. Praegu on isegi raske välja mõelda põhjuseid, miks me varasemalt kõik need aastad seda teinud ei ole. Nüüd on pidulik õhtusöök 24. veebruaril kujunemas traditsiooniks.

Peo korraldamise juures on meile väga oluline, et kõik road on valdavalt ikka enda valmistatud, kasutades selleks parimaid tooraineid.  Juba peopäevale eelneval õhtul tulevad usinate kätega pidulised kokku, et ühiselt roogi ette valmistada. Samuti saab kokku vedada toole, taldrikuid, nuge – kahvleid ja kõike vajalikku, mida majapidamises suurema rahva vastuvõtmise jaoks ei jagu. Kuidagi on läinud nii, et igal peol on oma teema. See hõlmab nii asjakohast menüüd kui ka osalejate riietust.

Vabariigi 91. sünnipäeva tähistamine sai alguse “Vabariigi vastlapäevaga”. Meie suureks rõõmuks langesid kaks tähtpäeva kokku. Rõõmustasime, sest see andis meile võimaluse teha ise tõelisi, korralikke ja väga rikkaliku vahukoorega vastlakukleid. Lasime ühiselt vastlaliugu ja katsime laua esimese vabariigi vaimus – klassikaliste peoroogadega.

Eelmisel aastal toimus vabariigi 92. sünnipäev teemal “Eestlased enne vabariiki”. Laual olid eesti rahva lihtsad toidud umbes 17. sajandist. Ka külalised kandsid rahvuslikult stiliseeritud riideid.

Sel aastal oli õhtusöögi teemaks moodne eesti köök. “Vabariik a la carte”. See tähendas traditsioonilisi ja kodumaiseid toorained tänapäevases vormis viie eri käiguna. Varemalt ei olnud me nii ambitsioonikaid eesmärke võtnud, vaid olime jäänud pigem vähem peenema eesti peolaua juurde, kus pakutakse kuhjaga toitu ja iga külaline sööb palju aga sisse mahub. See aasta tahtsime serveerida iga rooga personaalselt ja erinevad käigud üksteise järel lauale tuua. Juba selline korraldus üksi oli piisav väljakutse. Kuid kes ei riski, see šampanjat ei joo!  Õnneks oli õhtusöök edukas ja kõigil oli väga meeldiv õhtu. Väärikas sünnipäevapidu 93. aastasele Eesti riigile.

-Elusiil-

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s