Eestlane, iirlane ja Kihnumaa

Oleme põhjamaalastena omaette hoidvad ja mitte just väga kergelt seltsivad. Peod algavad vaikselt ja on ette tulnud, et lausa vaikides. Tõsijutt, olen ise seda kogenud. 🙂 Läheb vaja aega ja sageli ka paras kogus märjukest enne, kui eestlane käivitub muutudes jutukaks, lahkeks ja igati toredaks seltsiliseks. Samuti on eestlane karm kontserdipublik ja vahel kohe piinlikkuseni tuim. Jälle olen ise kohal olnud, kui maailmakuulsa REM kontserdil oli kahe laulu vahepeal Saku Suurhallis selline vaikus nagu oleks see tühi olnud (NB täismaja oli). Õnneks olen ka vastupidist kohanud. 🙂 Õhtul väljas pidutsedes ei kipu eestlane naljalt teisega jutustama. Ikka hoitakse omaette ja oma seltskonda. Rääkimata sellest, et vahetakse paar lahket sõna koos järjekorras oodates või kus iganes. Ikkagi võõrad inimesed ju! Äkki on pervet või midagi. Või äkki peetakse hoopis mind imelikuks. Kuidas ma ikka niisama rääkima hakkan.

Iirimaa reisil kogesin, et seal ei ole nii raske jutule saada ja suhelda. Täiesti tavaline on, et võhivõõrad inimesed suhtlevad liftis või bussijaamas selle asemel, et igaüks oma nurka põrnitseda. Eks räägitakse ikka ilmast või mingist muust asjast, mis meelel ja keelel. Näiteks olime Dublinis õnnetuseks just sellel ajal, kui seal viibis visiidil Obama ja see keeras bussiliikluse täiega peapeale. Seda jama arutada, kurta kui vastik on külma tuule käes oodata ja kiruda tobedat liikluskorraldust, tegi olemise kuidagi lahedamaks. Mõne päevaga hakkas see suhtlemine tasapisi külge jääma ja endalegi ootamatult leidsin end pargis tädiga tema koerakese ujumisarmastusest rääkimas. 🙂 Ja loomulikult on õhtul väljas pidutsedes asi ikka väga chill, mõnus ja igati lahe olemine. Klišee pubides mängivast iiri rahvusmuusikast, mis on pilgeni inimesi täis ja kõik tantsivad ning laulavad, on reaalsus.

Dublin. Kohalik rahvas on harjunud ruumi tegema ja läbi laskma, kui üritad endale õlleklaas pea kohal nurgakest leida. Müksamise korral väike vabandus. Selle eest võib mõni turist olla trügimisest väga häiritud ja pakub sulle vabanduse asemel hoopis tou üle nina...

Vanast ajast on eestlased ja iirlased tundnud, et neil on  midagi ühist. Suudame ju mõlemad mõista, mida tähendab olla võõrrahva poolt vallutatud ja allaneelatud. Kuid uskumatu lugu on see, et meie suhtlemisstiilis leidub samuti midagi ühist, mida igapäev ei märka.

Tõeline ime sünnib eestlasega, kes on suvel oma jala Kihnu saarele tõstnud. Eestlane tervitab rõõmsalt võhivõõraid, ajab muhedat juttu ja on üks ütlemata mõnus tegelane. Eestlane on lahke, oskab kaubelda ja seda suure rõõmuga. Näiteks kaubeldi hinda alla sellega, et müüjal lubati küpsetatud seakamara ampsusid võtta (tervitused onu Andule!) ja müüja oli sellega nõus. Ennekuulmatu lugu! 🙂 Eestlane läheb Kihnul tantsima, kui esimest lugu mängitakse ning plaksutab ja kiljub tantsuplatsilt esinejale peale iga loo lõppemist (ei vahi tuimalt!). Eestlane mängib pilli ja võhivõõrad kargavad pillimehe ümber ja röögivad lauda. Ma ei suutnud kohe uskuda, mis toimub! Ma ei tea kas asi oli kihnlaste enda nakatavas heas ja lihtsas suhtlemisoskuses või mõnel juhul ka rohkes õlles, aga see oli suurepärane. Minu usk eestlaste sõbralikkuse ja suhtlemisoskuse avanemisse on taastatud!

Tänan Kihnumoa!

„Moa“ ei ole trükiviga, see on Kihnu keeles

Anni

Kihnu. See päikesesoe naeratus võlub ka kõige tuimemast mandrieestlasest normaalse inimese välja. Kui naeratusest veel väheks jääb, siis imelised küpsetised teevad viimase töö.

Kihnu. Paar pillilugu ja tansupõrandal keerleb kauneid triibulisi, aga ka piisavalt karvaseid ja sulelisi. Kui pidu oli täiega käima tõmmatud, ei olnud fotograafi enam kusagilt võtta. Kargas ja kiljus pöörasena koos teisega 🙂

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s