Tarbekunstist ja disainist

Neljapäeval külastas Elusiil Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumit, mis asub Laial tänaval, Linnateatri külje all, 17. saj. lõpul valminud barokses aidas. Muuseumi kogule pandi alus 1919. aastal koos Eesti Kunstimuuseumi rajamisega. Eesti kaasaegse tarbekunsti kõrval on esindatud ka tootekujunduse ning unikaaldisaini näidised. Muuseumil on tekstiili-, keraamika-, portselani-, naha-, klaasi-, ehte-, metalli-, mööbli- ja disainikollektsioon, kokku ligi 15000 museaali; lisaks mahukas foto-, negatiivi- ja slaidikogu, erialane raamatukogu ning arhiiv.

Enim tähelepanu pöörasin oma õppejõu palvel näitusele “Moderniseerimine. Balti kunst, arhitektuur ja disain 1960.-1970. aastatel”. Baltikumi nähti tollases Nõukogude Liidu kontekstis sageli meenutuse või osana millestki läänelikust, omamoodi sisevälismaana. Baltikumi kohvikute ja restoranide, mereäärsete sanatooriumide, uute elamupiirkondade ja avalike hoonete kujundus ning arhitektuur eristus selgelt piirkondlikuna muutudes legendaarseks.

Minul olid aga vastakad tunded. Moderniseerimisega algas Baltikumi pinnal Nõukogude Liidu programm, mis teerullina vanadest majadest ja väärtustest üle sõitis, sealjuures linnade ajaloolist struktuuri arvestamata. Kõige jubedama osa moodustab sügavalt Liidust tulnud tüüpprojektid, mida kohalikud arhitektid küll üritasid natuke isikupärastada, kuid mis  tänu kohutavale materjalile ja töökvaliteedile siiski päris õudsad tulid. Pobleem algas tegeliklt ilmselt sügavalt masinavärgist, kust projekt pärines. Ei mõeldud inimestele parimate elutingimuste loomisele, vaid ehitati kiiruga ja ükskõiksusega-osana propagandamasinast. Teisest küljest armastan 50-ndate ja 60-ndate disaini. Eestis elas ja töötas ka siis väga palju andekaid inimesi. Kavandid ja ideed olid tegelikult mõneti ju maailmatasemel. Nende võimalused olid lihtsalt piiratud!

Lisaks soovitan kõigil minna vaatama ehtekunstnik Rein Metsa ülevaatenäitust, mis on visuaalselt huvitav ja lausa lummavalt eksponeeritud. Ehted on asetatud pimedas ruumis hõljuvatesse valgustatud klaaskeradesse, mis toob nende omanäoliste ja huvitavate teoste peened nüanssid välja. Mõlemad näitused kestavad neljanda novembrini!

Kõigile disainihuvilitele on see kindlasti kohustulik muuseum, kuid soovitatav ka kõigile teistele!

-Mammu-

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s