Mõtteid Halloweenist

doorway-haunt-1009-de

Oktoober kihutab säravoranžilt mööda nagu uus elektrirong. Peagi on käes 31. oktoober-mujal maailmas tähistatakse sel päeval Haloweeni. AGA see  on ka ametlikult selle blogi sünnipäev. Kui palju siis juba on? Kas teate? (Kui ei siis saab 31. teada)

Eelmisel aastal viibisin oktoobri lõpus Iirimaal Dublinis. Iirlaste jaoks on Halloween pikalt kestev pidustus. Selle nädala sees käivad inimesed nii 31. kui ka sellele eelneval või järgneval nädalavahetusel kostümeeritult väljas. Pole kindel, kas nad enam teavad, miks nad nii teevad, kuid tänavatel on näha fantastiliselt ogaralt riides inimesi. Lisaks hullule peole on öösel kuulda üle linna ilutulestikku. (Mis on erilist märkimisväärne kuna üks paljudest Iiri imelikest seadustest keelab igasuguse iseseisva ilutulestiku laskmise) Seal olles lubasin, et teen järgmisel aastal ühe laheda peo.

On tõsi, et Eestis seda laiemalt ei tähistata ning meil on uste taga käimiseks kadri-ja mardipäev. Tõsi-me peame hoidma enda pärimusi ning mitte rikkuma neid läänelike võõraste kommetega. Siis tekivad veel kommertspühade probleemid ning sada muud vastuväidet. Okei. Aga sellel teemal hetkel arutlusi pidama ei hakkaks.

Ühesõnaga on tegemist on väga pika ajalooga pühaga. On täiesti võimatu öelda, kes ja kus seda esimesena mingil viisl pidas. Halloween on väidetavalt ristiusu kõigi pühakute päeva eelõhtu. Kuid samamoodi kui tähistati paganlikult jõulude sarnaseid pühi enne kui tegemist oli Kristuse sünnipäevaga, tähistati ka sel kuupäeval saagi võtmise lõppu ja talve ehk pimeda aja algust. Ükskõik, kes või miks seda kuskil tähistab või kunagi tähistas, paelub mind eelkõige ettekääne korraldada üks eriline pidu, riietuda nii nagu muidu keegi ei riietuks ning tähistada Elusiili sünnipäeva!

Halloween Entryway Table decor - thehouseofsmiths.com halloween-pumpkins-craft-candle-votive-fb halloween-table-decorations1

 

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s